GDZIE SIĘ KORZYSTA Z SILNIKÓW LINIOWYCH?
Ważnym zastosowaniem silników liniowych w przemyśle są maszyny specjalistyczne. Przykładem są wycinarki laserowe oraz tnące strumieniem wody pod dużym ciśnieniem. W urządzeniach tych coraz powszechniej zastępują one napędy z przekładniami oraz śrubami. Dotyczy to szczególnie wycinarek przeznaczonych do cięcia bardzo cienkich blach, od których wymagana jest większa dokładność oraz duża dynamika działania.
Zalety silników liniowych, o których pisaliśmy wcześniej ważne w tym zastosowaniu, to: wysoka nadążność, dzięki której utrzymują zadaną prędkość przez cały czas pracy i brak zjawiska luzu zwrotnego, czyli odchyłki przy zmianie kierunku ruchu, zwłaszcza przy dużej dynamice pracy. Wydłużają ponadto żywotność wycinarek i zwiększają ich wydajność.
Silniki liniowe są też wykorzystywane w pilarkach wycinających w drewnie. W tym zastosowaniu docenia się dużą szybkość i duże przyspieszenie, które zapewnia ten typ napędu oraz płynny ruch piły, bez niepożądanych drgań, które pogarszałyby jakość cięcia.
Dominik Turczyński
Multiprojekt Automatyka
- W jakich maszynach i aplikacjach stosowane są napędy liniowe
Spektrum aplikacji jest ogromne, klienci często nas zaskakują. Można to podsumować zdaniem – wszędzie tam, gdzie priorytetem jest wydajność i precyzja. Coraz częściej bezpośredni napęd liniowy jest pierwszym wyborem, zwłaszcza u tych klientów, którzy stosują go po raz kolejny. Jest to również alternatywa dla pneumatyki, a nawet hydrauliki.
- Jakie wersje są najpopularniejsze? Jak wygląda ich dobór do aplikacji maszynowych i innych?
Oprócz bardzo popularnych silników liniowych coraz większe uznanie zdobywają silniki liniowo-obrotowe, gdzie jedno urządzenie umożliwia ruch głowicy w dwóch osiach. Dobór napędów liniowych zawsze jest mocno indywidualny. Nie obędzie się bez szerokiej znajomości możliwości produktów z naszej strony i wiedzy o tym, jak wygląda proces od strony klienta.
- Jakie są nowości techniczne?
Nasi dostawcy bacznie obserwują rynek i wprowadzają coraz nowsze modele silników, a wzmacniacze serwo obsługują kolejne protokoły komunikacji. Nowości pozwalają znaleźć zastosowania w coraz to nowych branżach: moduły ze stali nierdzewnej, iskrobezpieczne. Z drugiej strony oferta jest poszerzana w kierunku zwiększania wydajności i niezawodności rozwiązań już istniejących.
- Jakiego wsparcia wymagają klienci?
Zauważamy wyraźnie to, że klienci często nie mają wystarczającej ilości czasu na poznanie i wybranie czegoś dla siebie z rozległej oferty. Dlatego zapewniamy kompleksową pomoc – od przedstawienia możliwości danych produktów, poprzez odpowiedni dobór podzespołów, kończąc na szkoleniach z obsługi, konserwacji oraz na ostatecznych uruchomieniach na miejscu u klienta.
|