ELASTYCZNE SYSTEMY TRANSPORTOWE – PO PROSTEJ I PO KRZYWEJ

W oparciu na silnikach liniowych buduje się również systemy transportowe. W tym zakresie coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania składające się z modułów, które można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc z nich różne zestawy w zależności od potrzeb i budując zarówno tory prostoliniowe, jak i zakrzywione. Takie podejście ma istotną zaletę, szczególnie w przypadku linii produkcyjnych, które powinny być łatwo rekonfigurowalne. Organizacja oraz zarządzanie liniami transportowymi zbudowanymi ze zestandaryzowanych komponentów są bowiem łatwiejsze i szybsze, niż w przypadku tych konstruowanych z niezależnych podzespołów, które trzeba konfigurować i na różnych płaszczyznach ze sobą synchronizować. Modułowe systemy transportowe sprawdzają się w szeregu zastosowań. Przykładami są procesy pakowania (paletyzacji, napełniania), sortowania oraz stanowiska montażu.

Karol Puk


 WObit

  • W jakich aplikacjach i maszynach stosowane są napędy liniowe?

Napędy linowe są stosowane przede wszystkim w aplikacjach wymagających dużej dynamiki i precyzji ruchu (często jednocześnie) i wtedy stosowane są zamiast silników obrotowych. Postępująca automatyzacja procesów produkcyjnych sprawia, że spotkać można je w aplikacjach pick&place, maszynach pakujących, przemyśle metalowym i drzewnym (frezarki i obrabiarki), czy w aplikacjach dozujących. Coraz częściej są stosowane jako podstawa do budowy układów kartezjańskich, drukarkach 3D, szeroko pojętej robotyzacji.

  • Jakie wersje są najpopularniejsze? Jak wygląda ich dobór do aplikacji maszynowych i innych?

Wybierając napęd należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wymaganą prędkość ruchu roboczego, siłę, wymagany rodzaj sterowania, a także wymiary. Z naszej perspektywy coraz popularniejsze są napędy elektryczne ze względu na ich sprawność w porównaniu do napędów pneumatycznych i czystość w porównaniu do hydraulicznych. Charakteryzują się również prostotą montażu wynikającą z zasilania elektrycznego (nie wymagają doprowadzania dodatkowych mediów oraz stosowania specjalistycznej instalacji). Napędy te pobierają również mniej energii, są bardziej ekonomiczne i cechują się długą żywotnością.

  • Jakiego wsparcia wymagają klienci? Jak wygląda krajowy dystrybucji tytułowych produktów?

Pomimo silnego rozwoju rynku dalekowschodniego i postępującej ekspansji tamtejszych rozwiązań w Polsce bardzo silne są marki europejskie, szczególnie niemieckie.

Co do wsparcia – jest to to sprawa indywidualna, zależna od klienta. Dla jednych wystarczające jest dostarczenie wiedzy i informacji, a dla innych potrzebne będzie przygotowanie kompleksowej aplikacji. Często jednak dobieramy optymalny napęd na podstawie wywiadu z klientem. W doborze korzystamy z nowoczesnych narzędzi, pozwalających na precyzyjne wyliczenie wymaganej siły i prędkości ruchu.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również