Komunikacja, bezpieczeństwo funkcjonalne

Serwonapędy są wyposażane w różne interfejsy komunikacyjne, od podstawowych złączy szeregowych, jak RS485, po bardziej zaawansowane protokoły, sieci fieldbus albo Ethernetu. Wybór interfejsu komunikacyjnego jest przede wszystkim determinowany wymaganą szybkością transmisji, zależy również od tego, czy napędy będą pracować w konfiguracji master-slave, a często od wymagań sterownika.

Poza tym w maszynach wymagane jest obecnie wdrożenie bezpieczeństwa funkcjonalnego, co jest regulowane przez normy bezpieczeństwa EN/IEC 62061 czy EN/ISO 13849-1. Żeby zapewnić zgodność z tymi przepisami, w napędach integrowane są funkcje bezpieczeństwa, takie jak Safe Torque Off (STO) i Safe Stop 1 (SS1).

Arkadiusz Sulenta


Elmark Automatyka

  • Jakie są cechy charakterystyczne serwonapędów i rozwiązań Motion Control? Co zmienia się w ich technologiach?

Serwonapędy są urządzeniami do kontroli ruchu, które cechuje wysoka dynamika, połączona z precyzyjnym pozycjonowaniem. Aktualnie w rozwiązaniach Motion Control dąży się do uproszczenia czynności związanych z konfiguracją i programowaniem ruchu, które nierzadko sprawiały problemy użytkownikom. Doprowadziło to do przekonania, że wdrożenie układu ruchu opartego na serwonapędach wymaga szeroko pojętej wiedzy specjalistycznej.

Rozwój oprogramowań inżynierskich pozwolił znacznie ułatwić proces, czyniąc go równocześnie przyjaznym dla użytkowników. Widać ten trend w rozwiązaniach marki Unitronics, gdzie maksymalnie ograniczono czynności związane z przygotowaniem serwonapędu do działania. Konfiguracja sprowadza się do wybrania odpowiedniego modelu urządzenia, a programowanie ruchu realizuje się poprzez gotowe bloki funkcyjne zgodne ze standardem PLCopen.

  • Jakie są powody rosnącej popularności serwonapędów wśród lokalnych producentów maszyn? Jak ważne jest wsparcie posprzedażowe klientów?

Cena i dostępność są na pewno nadal ważnym aspektem, jednak rosnąca konkurencja w produkcji dóbr sprawiła, że coraz częściej trzeba skracać czas cyklu, pozostawiając jakość na tym samym poziomie.

Wybór rozwiązania, jakim są serwonapędy, z pewnością przyczyni się do wzrostu wydajności produkcji, a szeroka gama urządzeń pozwoli dobrać idealny model pod nasze potrzeby. Motion Control sprawdzi się w aplikacjach wymagających precyzyjnego pozycjonowania, na co pozwala wykorzystanie zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego.

Dlatego jest to idealne rozwiązanie do maszyn przemysłowych, gdzie mówimy o wieloosiowej, często synchronizowanej realizacji ruchu o dokładności rzędu setek milimetra.

Wsparcie posprzedażowe połączone z doradztwem technicznym jest zawsze doceniane wśród naszych klientów. Szanujemy ich czas, dlatego oferowane przez nas oprogramowania cechują się prostym i przejrzystym interfejsem. Dzięki temu nawet ci, którzy mają pierwszy raz styczność z takim rozwiązaniem, są w stanie szybko zrozumieć zasady działania i rozpocząć realizację swoich projektów.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe