Regulacja prędkości

Jeżeli w danym systemie sterowania ruchem wymagane jest utrzymanie zadanej szybkości, nawet przy zmianie obciążenia serwonapęd pracuje w trybie regulacji prędkości. W takim przypadku kontrolowane oraz regulowane jest napięcie dostarczane do silnika. Jednocześnie, ponieważ zmiana prędkości silnika, w celu przyspieszenia lub spowolnienia, wymaga zwiększenia lub zmniejszenia momentu obrotowego, zatem w trybie regulacji prędkości wymagana jest też praca w pętla prądowej. Informacje o aktualnej prędkości pozyskiwane są z enkodera albo resolwera. Na ich podstawie wyznaczana jest różnica pomiędzy rzeczywistą a docelową wartością tej wielkości, co z kolei umożliwia obliczenie prądu (momentu obrotowego) wymaganego do skorygowania tej odchyłki prędkości silnika. Sterowanie nią jest też przeważnie realizowane w pętli z regulatorem PI.

Przykłady aplikacji, w których serwonapędy pracują w trybie kontroli prędkości, to: sterowanie przenośnikami, dozowanie i procesy obróbki, jak szlifowanie, czy polerowanie, w których obciążenie silnika jest zmienne, ale jego prędkość musi być utrzymywana przez cały proces.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również