W teorii i w praktyce
Jeśli natomiast chodzi o podział na szkolenia teoretyczne i praktyczne, w pierwszych zajęcia mają charakter wykładu, obecnie standardowo już w formie prezentacji multimedialnej. W drugich zaś odbywają się najczęściej w laboratorium, gdzie kursanci mają okazję przećwiczyć i utrwalić zdobytą wiedzę, pojedynczo albo pracując w grupach, na maszynach i sprzęcie związanym z tematem kursu. W przypadku szkoleń, w których praktyka ma kluczową rolę w przyswojeniu informacji teoretycznych, wybierając firmę szkoleniową, warto sprawdzić jej ofertę również pod kątem wyposażenia stanowisk do ćwiczeń. Ważna jest jego różnorodność, co pozwoli na nabycie doświadczenia na sprzęcie różnych producentów, jeśli szkolenie nie dotyczy urządzeń konkretnej marki, nowoczesność i zgodność z najnowszymi standardami branżowymi. Istotne jest też to, kto będzie prowadził szkolenia – w tych dla przemysłu doświadczenie w stosowaniu albo wdrażaniu danego rozwiązania jest bowiem równie ważne, jak wiedza teoretyczna na jego temat.
Marcin Sudomir
RENEX
Bazując na dwudziestoletnim doświadczeniu szkoleniowym, mogę z całą pewnością przyznać, iż kluczową rolę odgrywają niezmienne szkolenia z zakresu międzynarodowych standardów. Dla branży elektronicznej są to bez wątpienia szkolenia z norm IPC. Wynika to z wymogów światowego rynku produkcji i naprawy pakietów elektronicznych – w ramach którego normy te stanowią uniwersalny język ułatwiający komunikację co do wymagań jakościowych pomiędzy zleceniodawcą i zleceniobiorcą niezależnie od tego, skąd są. |
Kamil Renkowski
Lenze
Szkolimy wszystkich użytkowników naszego sprzętu – są to głównie inżynierowie z firm zajmujących się budową maszyn lub działów utrzymania ruchu, przy czym nasza oferta produktowa trafia do większości branż związanych z produkcją. Prowadzimy szkolenia produktowe, głównie dla utrzymania ruchu, jak też przeznaczone dla producentów maszyn i pod ich aktualne potrzeby. W tym drugim przypadku skupiamy się bardziej na funkcjach maszyny niż na samych produktach. Pomagają nam w tym rozbudowane biblioteki Lenze Fast, które znacząco ułatwiają i przyśpieszają rozruch.
Oprócz szkoleń produktowych mamy też takie o ogólnej tematyce napędowej, które pokrywają się nieco z programami niektórych kierunków technicznych. Oczywiście dzięki współpracy z uczelniami wyższymi studenci już w trakcie swojej nauki mogą się zapoznać z naszym sprzętem, a niektórzy odbywają u nas praktyki często później owocujące pisaniem prac dyplomowych.
Oprócz szkoleń stacjonarnych prowadzimy także szkolenia zdalne. Wysyłamy do klienta mobilne walizki z naszym sprzętem, zaś prowadzący łączy się za pomocą MS Teams. Dodatkowo udostępniamy coraz więcej materiałów do samodzielnego szkolenia. Nasze materiały można znaleźć na platformie YouTube oraz Lenze Online Training Portal. Kilka razy do roku prowadzimy także darmowe webinaria. |