Branża tworzyw sztucznych
Do kategorii branżowych zaliczyć można też szkolenia dla przemysłu tworzyw sztucznych. Są one ze względu na tematykę podzielone przeważnie na kursy dotyczące: właściwości tych materiałów, projektowania komponentów z nich wykonywanych oraz technik ich przetwórstwa.
Podczas szkoleń pierwszego typu zwykle omawiane są takie zagadnienia, jak: podstawowe pojęcia z zakresu polimerów, ich budowa i jej wpływ na właściwości tworzyw sztucznych, ich klasyfikacja, głównie ze względu na zastosowanie oraz właściwości przetwórcze. Przedstawiane jest również ich porównanie z innymi materiałami wykorzystywanymi w przemyśle, takimi jak metale czy ceramika. Poza tym analizowane są wpływy różnych dodatków na właściwości tworzyw (m.in. stabilizatorów, barwników, antypirenów).
Z kolei w ramach szkoleń z zakresu projektowania elementów z tego typu materiałów na wstępie poruszana jest przeważnie tematyka ich właściwości wytrzymałościowych oraz metod ich badania w próbach m.in. rozciągania, zginania, ściskania. Następnie przedstawiane są wskazówki odnośnie do projektowania konkretnych typów konstrukcji, np.: elementów żebrowanych, połączeń zatrzaskowych, gwintowych, wciskowych, łożysk, kół zębatych, osłon, korpusów, obudów.
Podczas szkoleń poświęconych przetwórstwu tworzyw sztucznych głównym tematem jest technika wtrysku. W ich trakcie omawiane są typowo: budowa wtryskarki, przebieg jej cyklu pracy, procesy zachodzące w formie wtryskowej, parametry wtrysku, zasady projektowania form wtryskowych.

Jerzy Kustra
Cleanproject
Do jakich grup odbiorców są skierowane Wasze szkolenia? Jaka jest ich tematyka?
Szkolenia skierowane są zarówno do tych podmiotów, które już mają strefy czyste, jak i do tych, które dopiero planują taką inwestycję. Przy czym są to podmioty zlokalizowane w różnych branżach bądź dziedzinach nauki, takich jak elektronika, farmacja, motoryzacja czy przemysł kosmiczny, ale także przemysł spożywczy, produkcja opakowań czy np. produkcja okien i wiele innych.
Tematyka jest bardzo szeroka i dotyczy lokowania oraz prowadzenia procesów w cleanroomach i strefach EPA. Oferujemy kilkanaście programów szkoleń wykładowych i praktycznych, realizowanych we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Czystych Technologii, a opartych na standardach ICCCS. Kursanci znajdują tu szeroki zakres tematów – od projektowania i budowania stref, poprzez ich przygotowanie do funkcjonowania, serwis, wyposażanie, dekontaminację, procedury i pomiary, aż po skuteczne prowadzenie konkretnego procesu.
Czy współpracujecie z uczelniami wyższymi?
Współpraca z uczelniami i środowiskiem naukowym jest niezwykle ważna, zarówno dla nas jako firmy technologicznej, jak i – mamy nadzieję – dla partnerów w świecie nauki. Oczywiście uniwersytety to nasi klienci, dla których budujemy cleanroomy czy realizujemy dostawy, a szczególnie ważne są dla nas szkolenia kadr i studentów oraz wspólne projekty badawcze, naukowe, współpraca przy doktoratach czy staże. Pracujemy z uniwersytetami polskimi, jak również w USA, Holandii i we Włoszech, często łącząc kadry i wymieniając wiedzę we wspólnych projektach, nierzadko bezpłatnie. Ta współpraca owocuje korzyściami na poziomie biznesowym, ale także daje ogromną satysfakcję i przekonanie, że nasz kraj rozwija się i możemy brać udział w globalnych wyzwaniach współczesności.