Termografia z drona
Oprócz ogólnych kursów prowadzi się także te przeznaczone dla określonych grup docelowych. Przykładem są kursy dla służb utrzymania ruchu w zakładach przemysłowych w zakresie diagnostyki opartej na kontroli rozkładu temperatury elementów maszyn i urządzeń. Z termografii szkolą się poza tym pracownicy firm energetycznych. Podczas kursów dodatkowo omawia się typowe problemy, które można wykryć podczas inspekcji termograficznej (uszkodzenia przewodów, urządzeń elektroenergetycznych, błędy w ich montażu i użytkowaniu) oraz kwestie bezpieczeństwa podczas przeprowadzania pomiarów instalacji pod napięciem.
Nowość w dziedzinie szkoleń z termografii stanowią zajęcia dotyczące przeprowadzania pomiarów termowizyjnych z drona. Omawia się podczas nich m.in. przypadki użycia bezzałogowych statków powietrznych wyposażonych w kamery termowizyjne oraz zagadnienia, które są specyficzne dla tego zastosowania termografii, w tym: zasady doboru ostrości i rozdzielczości przestrzennej, mapowanie terenu, wpływ warunków atmosferycznych na wyniki pomiaru, regulacje prawne dotyczące korzystania z dronów i zasady bezpieczeństwa lotów.
Szkolenia z robotów ABB
Prowadzone są również szkolenia z konkretnych rozwiązań, np. robotów czy sterowników z oferty określonych producentów. Przykładem są kursy z zakresu kontrolerów IRC5 do sterowania robotami firmy ABB. Dzieli się je zazwyczaj na kursy dla operatorów i osób, które odpowiadają za programowanie tych maszyn. W obu przypadkach na wstępie zazwyczaj omawia się ogólne zasady bezpiecznej pracy z robotami przemysłowymi.
Podczas szkoleń dla operatorów porusza się następnie takie tematy, jak m.in.: obsługa FlexPendanta, sterowanie robotem w trybie ręcznym, podstawowe instrukcje ruchowe, monitorowanie sygnałów we/wy, wgrywanie oraz zapis modułów i programów, synchronizacja robota, rejestr zdarzeń. Osoba, która ukończy taki kurs, jest w stanie samodzielnie obsługiwać stanowisko zrobotyzowane, w tym uruchomić robota marki ABB, sterować nim za pomocą joysticka, ładować i uruchamiać programy, rozpoznawać najczęstsze powody zatrzymania i podejmować działania w celu wznowienia pracy.
Szkolenia z zakresu programowania robotów dzieli się na poziomy zaawansowania. Te podstawowe obejmują: modyfikowanie programu w RobotStudio, strukturę kodu w języku RAPID, tworzenie prostych programów, podstawowe instrukcje i funkcje w języku RAPID, układy współrzędnych narzędzia oraz detalu. Na wyższym poziomie zaawansowania dodatkowo omawia się: definiowanie stacjonarnych narzędzi, deklaracje danych programowych, programową obsługę przerwań, zdarzeń, błędów, programowe przesunięcie ścieżki, pracę ze strefami, tworzenie własnych instrukcji, funkcji i typów danych, opcję SoftMove. W ramach oddzielnych kursów można zapoznać się z tematyką: podłączania, konfigurowania i walidacji ustawień systemów z opcją SafeMove czy podłączania, konfiguracji i oprogramowania systemów wizyjnych oraz osi zewnętrznych współpracujących z robotem.
