Szkolenia stanowiskowe

W obliczu dynamicznego postępu technologicznego i ciągłych zmian rynkowych szkolenia są kluczowe dla budowy konkurencyjności przedsiębiorstw oraz rozwoju zawodowego inżynierów i menedżerów w przemyśle. Umożliwiają poszerzanie i aktualizację wiedzy oraz dostosowanie się do wyzwań, jakie niesie ze sobą wdrażanie rozwiązań Przemysłu 4.0. Ich oferta obejmuje zarówno tematy branżowe, jak i m.in. kwestie związane z pozyskiwaniem finansowania na rozwój przedsiębiorstwa. Wiedza przekazywana jest w tradycyjny sposób, a także z wykorzystaniem nowoczesnych metod, które uatrakcyjniają naukę.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Szkolenia stanowiskowe

Przykładem szkoleń stanowiskowych są te przeznaczone dla operatorów suwnic. Omawia się na nich m.in.: podstawowe wiadomości o suwnicach, w tym ich podział, budowę, parametry techniczne, stosowane w nich urządzenia zabezpieczające, sterownicze, sygnalizacyjne, zawiesia i ich nośność, osprzęt roboczy, zasady bezpiecznej eksploatacji suwnic, kwalifikacje operatorów i konserwatorów.

Kolejne przykłady to kursy operatorów podestu ruchomego przejezdnego oraz dla obsługi żurawi stacjonarnych. W ramach szkoleń tego typu przedstawiane są podobne zagadnienia co w przypadku suwnic, z uwzględnieniem specyfiki podestów i żurawi. Przykładem szkoleń stanowiskowych są też kursy dla konserwatorów suwnic, wciągników oraz wciągarek. Tematy podczas nich poruszane to m.in.: ogólne wiadomości o dozorze technicznym, dotyczące go normy, przepisy, regulacje prawne, budowa i eksploatacja suwnic, wciągników i wciągarek podlegających dozorowi technicznemu, ich instrukcje obsługi oraz dokumentacja techniczno-ruchowa, obowiązki i uprawnienia konserwatora (przeglądy i naprawy), plan konserwacji, zasady prowadzenia książki konserwacji i obsługi, typowe usterki i sposób ich usuwania. Bogata jest także oferta szkoleń dla spawaczy (patrz: ramka "Szkolenia dla spawaczy").

Gry szkoleniowe

Nowością w dziedzinie dydaktyki są gry szkoleniowe, które uatrakcyjniają przekazywanie wiedzy i jej ćwiczenie w praktyce. Wykorzystuje się w nich model określonej rzeczywistości, w której uczestnicy gry mają wykonać konkretne zadania. Przydziela się im w tym celu ustalone role i określa zasady, których muszą przestrzegać.

Przykładem jest gra, w której uczestnicy wcielają się w kadrę kierowniczą zakładu przemysłowego, a ich zadaniem jest jego organizacja od postaw albo zarządzanie nim w taki sposób, by osiągnęli założone cele. Scenariusze gier szkoleniowych nie zawsze są związane z profesją uczestników. Wiele jest tak zaprojektowanych, aby mogły z nich skorzystać osoby z różnych branż – nie tylko przemysłu, ale i innych gałęzi gospodarki, takich jak finanse i branża IT, od których wymaga się określonych umiejętności, np. współpracy w zespole, podejmowania decyzji, planowania, działania w stresie. Scenariusze te są często z punktu widzenia tych osób abstrakcyjne – wcielają się choćby w… rój pszczół, który przygotowuje się do zimy, budowniczych miast przyszłości, kolonizatorów Marsa, których zadaniem jest zbudowanie na tej planecie bazy, a nawet planują podróż dookoła świata. Mimo to umiejętności, które dzięki nim są w stanie przećwiczyć, mogą im się przydać w codziennej pracy. Przykładami są: skuteczna komunikacja, szukanie rozwiązań w warunkach niepewności, planowanie w sytuacji zmiennej, efektywna współpraca, branie odpowiedzialności za realizację celu zespołu i efekt końcowy, działanie pod presją czasu. Grając, uczestnicy ćwiczą te tzw. kompetencje miękkie przez zabawę, co procentuje ich większym zaangażowaniem.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Silniki i napędy
Kompendium serwonapędów i Motion Control
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Powiązane treści
Bezpieczeństwo maszyn na wszystkich poziomach zaawansowania. Szkolenia firmy Pilz oferują dostęp do usystematyzowanej wiedzy na temat bezpieczeństwa maszyn
Międzynarodowy system szkoleń certyfikowanych dla cleanroomów, stref EPA oraz GMP – standardy ICCCS w Polsce
KFS 2025: szansa na rozwój kompetencji w zakresie bezpieczeństwa maszyn i oceny zgodności
Akademia ASTOR - oferta szkoleń dla przemysłu
Kompetencje na czasie - czy jesteś przygotowany na wyzwania 2025 roku?
Oferta szkoleniowa Grupy RENEX
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Raporty
Przemysłowe sieci komunikacyjne
Prezentacje firmowe
Elastyczna transmisja poprzez Bluetooth Mesh
Szkolenie
Ethernet przemysłowy w praktyce - konfiguracja i diagnostyka

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów