Fundusze unijne
Oprócz inżynierów uczestniczących w szkoleniach technicznych, z możliwości dokształcania się korzystają również przedstawiciele kadry zarządzającej przedsiębiorstwami przemysłowymi, którzy biorą udział w kursach o tematyce biznesowej. Do takich zalicza się szkolenia z zakresu pozyskiwania finansowania na rozwój i wdrażanie innowacji. Głównym jego źródłem są fundusze europejskie.
Szkolenia dotyczące tej tematyki można podzielić na kilka grup. Pierwszą są kursy, w których uczestników wprowadza się w ogólną tematykę korzystania z pomocy unijnej. Prowadzone są również szkolenia, podczas których szczegółowo omawiana jest najnowsza perspektywa finansowania ze środków Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Program takich kursów zazwyczaj na wstępie obejmuje wyjaśnienie zasad dotowania projektów przez UE, w tym: cele polityki Unii Europejskiej w najbliższej przyszłości, różne rodzaje źródeł finansowania (EFRR, EFS, FS) i główne założenia różnych funduszy, takich jak: FERS (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego), FenIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko), FERC (Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy), FEPW (Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej), FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) oraz programów regionalnych.
Szkolenia z funduszy
Następnie poruszane są zagadnienia, które wnioskodawca musi znać, zanim rozpocznie przygotowania do projektu. Są to: cele projektu w kontekście celów funduszy, kwalifikowalność wnioskodawcy i projektu, czynniki, od których zależy poziom dofinansowania, rozróżnienie pomocy publicznej i pomocy de minimis, projekty nieobjęte pomocą publiczną i obowiązki beneficjentów przy realizacji projektów. Na koniec zazwyczaj omawia się i ćwiczy na przykładach zasady sporządzania części merytorycznej i finansowej wniosków aplikacyjnych.
Oferta firm szkoleniowych obejmuje też kursy o zawężonej tematyce. Przykładami są szkolenia z: zarządzania projektami unijnymi (ich planowania, realizacji, rozliczania), dobrych praktyk w tym zakresie, unikania nieprawidłowości podczas realizacji i rozliczania inwestycji dofinansowanych z Unii Europejskiej, kursy z pisania wniosków oraz szkolenia z kontroli i audytów projektów unijnych.

Stanisław Zysnarski
DYNAMOTION
Do jakich grup odbiorców są skierowane Wasze szkolenia? Jaka jest ich tematyka?
Nasze szkolenia z dziedziny serwonapędów i Motion Control skierowane są zarówno do producentów maszyn, chcących rozwijać kompetencje wykorzystywania zaawansowanych bibliotek sterujących ruchem, jak też do operatorów i pracowników utrzymania ruchu, którzy pragną rozwijać kompetencje szybkiej diagnostyki i obsługi systemów serwonapędowych.
Czy współpracujecie z uczelniami wyższymi?
Ostatni rok w naszej firmie to ogromny wzrost zamówień z obszaru edukacji, których celem jest wyposażanie nowoczesnych laboratoriów poświęconych przemysłowi. W związku z tym dostarczaliśmy do nich roboty przemysłowe, roboty AMR, a także stanowiska umożliwiające egzaminowanie i szkolenie w danych zawodach.
Czy Wasze szkolenia dotyczą też tematyki pozyskiwania funduszy unijnych na innowacyjność, automatyzację i robotyzację, transformację cyfrową oraz środowiskową?
Skupiamy się na aspektach technicznych, nie szkolimy więc z pozyskiwania środków. Mamy jednak doświadczenie w startowaniu w przetargach do zamówień publicznych i wykorzystywaniu środków z dofinansowań. Nasze szkolenia charakteryzuje przede wszystkim elastyczność i dopasowywanie treści do odbiorcy. Oferujemy szkolenia z zakresu systemów serwonapędowych oraz robotów AMR.