Rozwiązania Omron i Siemens
Przykładem są również szkolenia z zakresu konkretnych rozwiązań z oferty firmy Omron. Takim są roboty mobilne tej marki. Podczas kursów im poświęconym na wstępie wyjaśnia się i zestawia pojęcia autonomicznych robotów mobilnych AMR i wózków samojezdnych AGV. Uczestników zapoznaje się również z zasadami skanowania przestrzeni, poruszania się AMR i z ich wyposażeniem (czujniki lidarowe, akumulatory, wejścia, wyjścia, sonary, sensory TOF, koła pomocnicze, napędowe). Omawia się połączenie z robotem przez port serwisowy, nawiązywanie połączenia z siecią WiFi (funkcja SetNetGo), oprogramowanie MobilePlanner. Ważnym zagadnieniem są mapy – wyjaśniane jest ich skanowanie, możliwość wstawienia części mapy do mapy już istniejącej, podstawowa edycja i ważne terminy: "cele" (wirtualne, parkingowe, buforowe) oraz "sektory" (restrykcyjne, jednokierunkowe). Poruszane tematy to poza tym: zadania i makra, interfejs robota, biblioteka Advanced Robotics Command Language (ARCL), konfiguracja parametrów robota i jego zachowania podczas ruchu autonomicznego, działania we flocie, rozszerzone funkcje sektorów i zadań, rola systemów HAPS (High Accuracy Positioning System) oraz CAPS (Cell Alignment Positioning System) w precyzyjnym pozycjonowaniu.
Systemy wizyjne to kolejny przykład tematu sprofilowanych szkoleń. Do tej grupy można zaliczyć m.in. kursy z zakresu obsługi i programowania systemów wizyjnych z serii Omron FH. Ich program obejmuje: przegląd oferty i charakterystykę kontrolerów FH, przegląd dostępnych kamer FH i FZ, ich główne funkcje, interfejs obsługi systemu, tworzenie i edycję prostych programów, ustawienia systemowe, we/wy i sieciowe. W ramach ćwiczeń z wykorzystaniem dostępnych bibliotek testuje się narzędzia pomiarowe (porównanie ze wzorcem, pole powierzchni koloru, analiza krawędzi), filtry obrazu i kompensacji położenia, zliczanie "plam", kalibrację i pomiary, czytanie kodów, OCR.
Kolejnym popularnym tematem są sterowniki. Przykładowe tematy poruszane podczas szkoleń im poświęconym w przypadku konkretnych urządzeń z oferty firmy Siemens to: zapoznanie z budową i zasadą funkcjonowania sterowników SIMATIC S7-1200, wprowadzenie do środowiska programistycznego TIA Portal: STEP 7 Basic i Wincc Basic, konfiguracja i parametryzacja sprzętowa SIMATIC S7-1200, adresowanie i okablowanie modułów sygnałowych, operacje binarne i cyfrowe w językach LAD i FBD, praca z tablicą symboli, działania z blokami organizacyjnymi i blokami danych, programowanie panelu operatorskiego HMI, przeprowadzanie diagnostyki sprzętowej, zapis i tworzenie dokumentacji programu.
Szkolenia z norm branżowych
Do tytułowej kategorii zalicza się szkolenia z zakresu międzynarodowych standardów ISO 13485 i ISO 14971. Są one skierowane do producentów wyrobów medycznych i firm zajmujących się ich serwisem i dystrybucją.
W pierwszym standardzie zebrano wytyczne w zakresie systemu zarządzania jakością wyrobów medycznych i związanych z nimi usług. W trakcie szkoleń poświęconych ISO 13485 przedstawiane są typowo: zakres tego standardu, interpretacja jego wymagań i procesy wdrażania i utrzymywania opartych na nim systemów zarządzania jakością. Do zagadnień omawianych najczęściej należą: wymogi, które dotyczą dokumentacji, odpowiedzialność kierownictwa, zarządzanie zasobami (ludźmi, sprzętem, środowiskiem pracy), produkcja, instalacja, zabezpieczanie i serwis wyrobów medycznych, wyroby niezgodne, analiza ryzyka, procesy związane z klientem, audyty. We wprowadzeniu przedstawiane są też: historia zmian i kontekst powstania normy ISO 13485, jej porównanie do ISO 9001 i zakres w kontekście dobrych praktyk produkcyjnych. Uzupełnienie teorii stanowią przykłady wdrożeń prezentowane przez praktyków. Oprócz ogólnych szkoleń prowadzone są również kursy dla osób ubiegających się o stanowisko pełnomocnika ds. jakości i audytorów wewnętrznych ISO 13485.
Druga ważna norma w branży wyrobów medycznych, ISO 14971, dotyczy zarządzania ryzykiem w całym ich cyklu życia. W ramach szkoleń jej poświęconych zwykle najpierw przedstawia się ogólne wymagania w tym temacie, a potem doprecyzowuje wytyczne w zakresie zarządzania ryzykiem na etapach planowania, projektowania i produkcji wyrobu medycznego. Omawiane są m.in. główne fazy procesu zarządzania ryzykiem, czyli planowanie, analiza (przewidywanie zastosowań wyrobu, identyfikacja cech związanych z ryzykiem, rozpoznawanie zagrożeń oraz niebezpiecznych sytuacji, szacowanie ryzyka), ocena oraz kontrola ryzyka, sprawozdania z zarządzania ryzykiem. Dodatkowo często przedstawiana jest FMEA (Failure Mode and Effects Analysis), popularna metoda stosowana w analizie ryzyka, wraz z praktycznymi przykładami jej wykorzystania.