Rozwiązania Omron i Siemens

W obliczu dynamicznego postępu technologicznego i ciągłych zmian rynkowych szkolenia są kluczowe dla budowy konkurencyjności przedsiębiorstw oraz rozwoju zawodowego inżynierów i menedżerów w przemyśle. Umożliwiają poszerzanie i aktualizację wiedzy oraz dostosowanie się do wyzwań, jakie niesie ze sobą wdrażanie rozwiązań Przemysłu 4.0. Ich oferta obejmuje zarówno tematy branżowe, jak i m.in. kwestie związane z pozyskiwaniem finansowania na rozwój przedsiębiorstwa. Wiedza przekazywana jest w tradycyjny sposób, a także z wykorzystaniem nowoczesnych metod, które uatrakcyjniają naukę.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Rozwiązania Omron i Siemens

Przykładem są również szkolenia z zakresu konkretnych rozwiązań z oferty firmy Omron. Takim są roboty mobilne tej marki. Podczas kursów im poświęconym na wstępie wyjaśnia się i zestawia pojęcia autonomicznych robotów mobilnych AMR i wózków samojezdnych AGV. Uczestników zapoznaje się również z zasadami skanowania przestrzeni, poruszania się AMR i z ich wyposażeniem (czujniki lidarowe, akumulatory, wejścia, wyjścia, sonary, sensory TOF, koła pomocnicze, napędowe). Omawia się połączenie z robotem przez port serwisowy, nawiązywanie połączenia z siecią WiFi (funkcja SetNetGo), oprogramowanie MobilePlanner. Ważnym zagadnieniem są mapy – wyjaśniane jest ich skanowanie, możliwość wstawienia części mapy do mapy już istniejącej, podstawowa edycja i ważne terminy: "cele" (wirtualne, parkingowe, buforowe) oraz "sektory" (restrykcyjne, jednokierunkowe). Poruszane tematy to poza tym: zadania i makra, interfejs robota, biblioteka Advanced Robotics Command Language (ARCL), konfiguracja parametrów robota i jego zachowania podczas ruchu autonomicznego, działania we flocie, rozszerzone funkcje sektorów i zadań, rola systemów HAPS (High Accuracy Positioning System) oraz CAPS (Cell Alignment Positioning System) w precyzyjnym pozycjonowaniu.

Systemy wizyjne to kolejny przykład tematu sprofilowanych szkoleń. Do tej grupy można zaliczyć m.in. kursy z zakresu obsługi i programowania systemów wizyjnych z serii Omron FH. Ich program obejmuje: przegląd oferty i charakterystykę kontrolerów FH, przegląd dostępnych kamer FH i FZ, ich główne funkcje, interfejs obsługi systemu, tworzenie i edycję prostych programów, ustawienia systemowe, we/wy i sieciowe. W ramach ćwiczeń z wykorzystaniem dostępnych bibliotek testuje się narzędzia pomiarowe (porównanie ze wzorcem, pole powierzchni koloru, analiza krawędzi), filtry obrazu i kompensacji położenia, zliczanie "plam", kalibrację i pomiary, czytanie kodów, OCR.

Kolejnym popularnym tematem są sterowniki. Przykładowe tematy poruszane podczas szkoleń im poświęconym w przypadku konkretnych urządzeń z oferty firmy Siemens to: zapoznanie z budową i zasadą funkcjonowania sterowników SIMATIC S7-1200, wprowadzenie do środowiska programistycznego TIA Portal: STEP 7 Basic i Wincc Basic, konfiguracja i parametryzacja sprzętowa SIMATIC S7-1200, adresowanie i okablowanie modułów sygnałowych, operacje binarne i cyfrowe w językach LAD i FBD, praca z tablicą symboli, działania z blokami organizacyjnymi i blokami danych, programowanie panelu operatorskiego HMI, przeprowadzanie diagnostyki sprzętowej, zapis i tworzenie dokumentacji programu.

Szkolenia z norm branżowych

Do tytułowej kategorii zalicza się szkolenia z zakresu międzynarodowych standardów ISO 13485 i ISO 14971. Są one skierowane do producentów wyrobów medycznych i firm zajmujących się ich serwisem i dystrybucją.

W pierwszym standardzie zebrano wytyczne w zakresie systemu zarządzania jakością wyrobów medycznych i związanych z nimi usług. W trakcie szkoleń poświęconych ISO 13485 przedstawiane są typowo: zakres tego standardu, interpretacja jego wymagań i procesy wdrażania i utrzymywania opartych na nim systemów zarządzania jakością. Do zagadnień omawianych najczęściej należą: wymogi, które dotyczą dokumentacji, odpowiedzialność kierownictwa, zarządzanie zasobami (ludźmi, sprzętem, środowiskiem pracy), produkcja, instalacja, zabezpieczanie i serwis wyrobów medycznych, wyroby niezgodne, analiza ryzyka, procesy związane z klientem, audyty. We wprowadzeniu przedstawiane są też: historia zmian i kontekst powstania normy ISO 13485, jej porównanie do ISO 9001 i zakres w kontekście dobrych praktyk produkcyjnych. Uzupełnienie teorii stanowią przykłady wdrożeń prezentowane przez praktyków. Oprócz ogólnych szkoleń prowadzone są również kursy dla osób ubiegających się o stanowisko pełnomocnika ds. jakości i audytorów wewnętrznych ISO 13485.

Druga ważna norma w branży wyrobów medycznych, ISO 14971, dotyczy zarządzania ryzykiem w całym ich cyklu życia. W ramach szkoleń jej poświęconych zwykle najpierw przedstawia się ogólne wymagania w tym temacie, a potem doprecyzowuje wytyczne w zakresie zarządzania ryzykiem na etapach planowania, projektowania i produkcji wyrobu medycznego. Omawiane są m.in. główne fazy procesu zarządzania ryzykiem, czyli planowanie, analiza (przewidywanie zastosowań wyrobu, identyfikacja cech związanych z ryzykiem, rozpoznawanie zagrożeń oraz niebezpiecznych sytuacji, szacowanie ryzyka), ocena oraz kontrola ryzyka, sprawozdania z zarządzania ryzykiem. Dodatkowo często przedstawiana jest FMEA (Failure Mode and Effects Analysis), popularna metoda stosowana w analizie ryzyka, wraz z praktycznymi przykładami jej wykorzystania.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Silniki i napędy
Kompendium serwonapędów i Motion Control
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Powiązane treści
Bezpieczeństwo maszyn na wszystkich poziomach zaawansowania. Szkolenia firmy Pilz oferują dostęp do usystematyzowanej wiedzy na temat bezpieczeństwa maszyn
Międzynarodowy system szkoleń certyfikowanych dla cleanroomów, stref EPA oraz GMP – standardy ICCCS w Polsce
KFS 2025: szansa na rozwój kompetencji w zakresie bezpieczeństwa maszyn i oceny zgodności
Akademia ASTOR - oferta szkoleń dla przemysłu
Kompetencje na czasie - czy jesteś przygotowany na wyzwania 2025 roku?
Oferta szkoleniowa Grupy RENEX
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Raporty
Przemysłowe sieci komunikacyjne
Prezentacje firmowe
Elastyczna transmisja poprzez Bluetooth Mesh
Szkolenie
Ethernet przemysłowy w praktyce - konfiguracja i diagnostyka

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów