Pakowanie w folię termokurczliwą

Kolejnym przykładem metody, w której opakowanie zostaje uformowane przez maszynę pakującą, jest ta wykorzystująca folię termokurczliwą. Jest to popularny rodzaj materiału opakowaniowego, ponieważ oprócz roli ochronnej poprawia też walory estetyczne produktu, a w przypadku folii nieprzezroczystych dodatkowo go eksponuje. Dodatkową zaletą jest duża wytrzymałość na zrywanie. Jest również tani.

W technice tej wykorzystuje się obkurczanie termiczne tego materiału. Proces pakowania jest dwuetapowy. W pierwszym kroku produkt umieszcza się w folii, w postaci zwykle rękawa lub półrękawa, i zgrzewa się jej boki. Następnie w ten sposób zamknięty pakiet wprowadza się do tunelu grzewczego, gdzie pod wpływem gorącego powietrza folia się obkurcza.

Maszyny tego typu dostępne są w wersjach półautomatycznych i automatycznych. W pierwszych zwykle zgrzewanie wykonuje się ręcznie. W pełni zautomatyzowane linie pakowania folią termokurczliwą z kolei zwykle stanowią połączenie automatu zgrzewającego oraz tunelu obkurczającego, jako oddzielnych urządzeń lub w ramach jednej maszyny.

Wyróżnia się zasadniczo dwie kategorie zgrzewarek. Pierwsze, przepływowe, wykorzystuje się do zbiorczego pakowania zestawów produktów, na przykład kilku butelek w jeden pakiet. Opakowania w nich wykonane nie są szczelne. Takie formuje się w zgrzewarkach kątowych. Jeśli z kolei chodzi o tunele, ich dwa główne komponenty to typowo komora grzewcza oraz wyjściowy wentylator chłodzący. Aby poprawić jakość obkurczania oraz zmniejszyć zużycie energii, ich producenci rywalizują na rozwiązania w zakresie cyrkulacji powietrza w komorze grzewczej, na przykład stosując na wiewy gorącego powietrza o małych turbulencjach czy montując grzałki elektryczne wyposażone w promienniki ciepła (radiatory), których zadaniem jest zwiększenie powierzchni oddawania ciepła. Prędkość przesuwu transportera w komorze grzewczej przeważnie można regulować. Sterować też można nawiewem gorącego powietrza, co jest przydatną opcją w przypadku nietypowych opakowań.

Gdzie stosowane są maszyny standardowe, gdzie kastomizowane, a gdzie roboty? Co tu się zmienia i czego poszukują klienci?

Kamil Niemyjski


igus

Zmiana na rynku dotyczy przede wszystkim tego, że coraz mniejsze zakłady produkcyjne chcą automatyzować swoją produkcję. Najczęściej w takich wypadkach konieczne jest jak najlepsze dostosowanie maszyny/robota do pracy w miejscu, które wcześniej obsługiwał człowiek, przy jak najmniejszych modyfikacjach stanowiska i maszyn pracujących już w zakładzie. Wymaga to oczywiście kastomizacji rozwiązań, pełnego projektowania i integracji.

Piotr Kasiuk


Yaskawa Polska

Dzisiaj bardzo często stosuje się maszyny dedykowane procesom produkcji klienta, które obsługują pełen proces pakowania produktów w opakowania zbiorcze, dodatkowo wykonując czynności związane nie tylko z włożeniem produktu do kartonika, ale również z jego formowaniem, klejeniem czy zamykaniem. Spotyka się również aplikacje uniwersalne, które pomimo tego, że mogą pracować w dedykowanych procesach, pracują również w zmiennym otoczeniu produkcji. Takimi aplikacjami są wszelkiego rodzaju paletyzatory, aplikacje dziś realizowane z użyciem popularnych cobotów pomagają ustawiać opakowania zbiorcze na paletach i przygotowywać wysyłkę towaru. W tego typu aplikacjach kluczowe jest, aby firma integrująca stanowisko zadbała o poprawny, dobrze zoptymalizowany kod pracującego algorytmu. Jest to kluczowe w porównaniu do elementów mechanicznych czy urządzeń automatyki, które zużywamy, wymieniamy i musimy konserwować. Dobrze napisany software aplikacji pakującej zapewnia wymierne korzyści dla użytkownika w postaci intuicyjnego działania i szybkiej, nieprzerwanej pracy. W dobie dzisiejszych nieprzewidywalnych czasów pandemii, warto inwestować w takie rozwiązania, które pomogą inwestorom branży produkcyjnej, logistycznej czy spożywczej spać spokojnie i nie bać się o przyszłość.

Tomasz Szewczyk


Sitaniec

Obecnie większość produktów wymaga pakowania w opakowania jednostkowe, zbiorcze oraz na palety. W tych przypadkach maszyny z powodzeniem zastępują ludzi. Skorzystanie z typowych maszyn jest z reguły najprostsze i najtańsze. Złożoność procesów pakowania, różnorodność produkcji sprawia, że często trzeba sięgnąć po rozwiązania indywidualne. Tutaj skorzystanie z robotów znacząco ułatwia opracowanie aplikacji oraz skraca czas jej realizacji. Co ważne, obecnie firmy integratorskie częściej dostarczają kompletne rozwiązania niż pojedyncze stanowiska.

Wojciech Trojniar


ASTOR Robotics Center

Cykl życia produktów jest coraz krótszy. Nowe linie technologiczne obsługują produkty przez zaledwie kilka lat, po czym następuje reorganizacja produkcji. Dzieje się tak z powodu zmian trendów rynkowych, ulepszania produktów, wymogów środowiskowych czy działań marketingowych związanych ze zmianą opakowań. Utrzymanie ciągłości produkcji w takich warunkach wymaga ogromnej elastyczności. Odchodzi się od specjalizowanych maszyn np. paletyzerów, a znacznie częściej wybierane są roboty, które zapewniają bardzo wysoką wydajność i elastyczność przezbrojenia na inny rodzaj produkcji. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań można je znacznie łatwiej i szybciej przestawić na inne gabaryty czy rodzaj produktu. Dziś projektuje się uniwersalne narzędzia do przenoszenia coraz większego asortymentu produktów i opracowuje się coraz lepsze oprogramowanie dedykowane do paletyzacji.

Michał Skorek

Stäubli

Na pierwszy rzut oka, można by stwierdzić, że przecież takie maszyny są gotowe, już zrobione, niemalże można je wziąć z półki. Jednak prawie każdy proces, przy głębszej analizie okazuje się być różny. W większości przypadków wymagane są jakieś zmiany, choćby małe lub kosmetyczne, ale jednak. Powoduje to, że chyba większość tego typu rozwiązań musi być raczej kastomizowana.

Co za tym idzie, usługi projektowania czy integracji stają się jakby nieodzownym elementem tego typu maszyny. Pamiętajmy również o obowiązku wydania specjalnych certyfikatów oraz zaświadczeń zarówno bezpieczeństwa, jak i spełniania norm czystości, jeśli jest to wymagane. Użytkownik końcowy zazwyczaj, chce mieć u siebie już gotową i działającą maszynę, bez konieczności dokonywania kosztownych i czasochłonnych projektów, analiz czy certyfikacji.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również