Roboty do aplikacji pick and place
W zadaniu pick and place najczęściej wykorzystywane są roboty typu delta i SCARA. Producenci implementują w nich różne rozwiązania, dzięki którym mają się one lepiej sprawdzać w tego typu aplikacjach. Przykładowo biorąc pod uwagę fakt, że na stanowisku pakowania robot powinien się zmieścić razem z przenośnikiem i innym wyposażeniem pomocniczym, na przykład podajnikami opakowań zbiorczych, optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni jest kluczowe. Spełnienie tego wymogu jest łatwiejsze dzięki robotom o ultralekkim i kompaktowym wykonaniu. Pracę w ograniczonej przestrzeni ułatwiają także takie rozwiązania, jak prowadzenie okablowania przez ramię robota, co zapewnia skuteczną ochronę przewodów bardziej narażonych na uszkodzenie w ciasnej przestrzeni.
Ponadto, aby umożliwić współpracę z przenośnikami o różnych szerokościach ,wprowadzane są rozwiązania mające na celu zwiększenie zasięgu robota, takie jak na przykład dodatkowe ramię i obrotowa platforma w robotach typu delta. Pamiętając z kolei o tym, że w zadaniu pick and place liczy się szybkość, ramiona robotów pod kątem wyspecjalizowania są konstruowane w taki sposób, aby duża prędkość była osiągalna w całym zakresie ruchu. Ważne jest także równomierne obciążenie napędów, od którego zależy powtarzalność i płynności ruchu chwytaka. Z kolei dzięki wieloosiowym nadgarstkom roboty mogą swobodnie obracać przedmioty.
Ponadto biorąc pod uwagę ogromny udział przemysłu spożywczego w branży opakowaniowej, producenci robotów do aplikacji pick and place z myślą o pakowaniu produktów żywieniowych oferują roboty w wykonaniu spełniającym wymogi higieniczne tego zastosowania. Typowe ich cechy to: gładkie, łatwe do czyszczenia powierzchnie, stosowanie smarów dopuszczonych do użytku w przemyśle spożywczym, stopień ochrony IP69K.
Roboty współpracujące. roboty w paletyzacji
W pakowaniu upowszechniają się również roboty współpracujące. Są to maszyny, które dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych (na przykład czujników, które w razie kontaktu z człowiekiem lub przedmiotem aktywują bezpieczne zatrzymanie się robota, czy materiałów amortyzujących uderzenia) mogą bezpiecznie pracować na jednym stanowisku, ramię w ramię z ludźmi. W ostatnich latach zyskują one ogromną popularność.
Zawdzięczają ją licznym zaletom. Przede wszystkim o ich przewadze nad standardowymi robotami przemysłowymi decyduje to, że zajmują mniej miejsca. To wynika stąd, że nie ma konieczności wyposażania stanowiska, na którym pracują, w bariery ani inne systemy bezpieczeństwa. Dzięki temu instalacja robota współpracującego nie wiąże się z takimi komplikacjami, jakie zwykle oznacza tradycyjna automatyzacja czy robotyzacja danego zadania. Roboty tego typu pozwalają też na łatwe tylko częściowe zautomatyzowanie zadania. Dzięki temu przyjmują się również w mniejszych przedsiębiorstwach, które nie potrzebują lub nie są w stanie sfinansować kompleksowej automatyzacji. Ponadto ich obsługa i programowanie są nieporównywanie łatwiejsze – to drugie w praktyce polega na pokazaniu im, czytaj: poprowadzeniu ich wzdłuż, zadanej ścieżki. Dzięki tej intuicyjności są sobie w stanie z tym poradzić nawet pracownicy bez specjalistycznej wiedzy i bez szkoleń. To znacząco przyspiesza wdrożenie, jak też ułatwia przeprogramowywanie cobotów.
Na koniec warto dodać, że aplikacje pick and place to niejedyne zadania w procesie pakowania, w których sprawdzają się roboty przemysłowe. Kolejnym jest paletyzacja. O ile w zadaniach pick and place roboty pozostawiają w tyle pracowników pod względem szybkości i powtarzalności pracy, o tyle w paletyzacji odciążają ich ze względu na zdolność do bezszkodowego powtarzalnego dźwigania ciężarów. W porównaniu do zautomatyzowanych maszyn do paletyzacji natomiast wyróżnia je wszechstronność. W przypadku tego zadania oznacza to, że jeden robot jest w stanie układać na odpowiednich paletach różnego typu opakowania, podczas gdy transport na stanowisko paletyzacji produktów z wielu linii produkcyjnych zwykle wymuszał korzystanie z kilku oddzielnych paletyzatorów.
Jak wygląda branża w kontekście pandemii koronawirusa?
|