IOT A CYFROWE BLIŹNIAKI
Cyfrowe bliźniaki tworzy się zwykle w specjalistycznym oprogramowaniu na podstawie danych z czujników wykorzystywanych do gromadzenia danych na temat fizycznego obiektu. Im gęstsza jest sieć sensorów i im więcej danych na temat oryginału można uzyskać, tym bardziej szczegółowy jest jego cyfrowy model.
Trudno zatem nie powiązać rosnącej popularności cyfrowych bliźniaków (nie tylko w przemyśle) z upowszechnianiem się Przemysłowego Internetu Rzeczy (i generalnie IoT także poza przemysłem). Jest bowiem oczywiste, że rosnąca liczba opomiarowanych oraz skomunikowanych przedmiotów, urządzeń, obiektów czy zasobów ułatwia gromadzenie danych na ich temat, a cyfrowe bliźniaki są po prostu nowym, bardziej cyfrowa fabryka zaawansowanym sposobem ich łączenia ze sobą, a następnie ich prezentacji.
Cyfrowe bliźniaki umożliwiają testowanie nowych rozwiązań, analizowanie przeszłych sytuacji i przewidywanie przyszłych zachowań zdigitalizowanych obiektów. Z korzystaniem z nich zatem wiąże się szereg korzyści.