JAKIE SĄ KORZYŚCI Z CYFROWYCH BLIŹNIAKÓW?
Przede wszystkim eksperymentowanie na fizycznych produktach, obiektach, czy zasobach zwykle jest pracochłonnym, czasochłonnym i kosztownym procesem. Cyfrową replikę można natomiast szybko edytować w celu przetestowania nowych rozwiązań oraz przeprowadzenia symulacji. W przypadku, gdy ich wyniki nie spełniają założeń projektowych, traci się jedynie czas poświęcony na testy, bez uszczerbku dla rzeczywistych zasobów.
Może na tym skorzystać wiele branż. Przykładem jest przemysł samochodowy. Dzięki cyfrowym bliźniakom producenci aut nie muszą konstruować fizycznych prototypów, by przetestować nowe modele samochodów. W zamian testom w tunelach aerodynamicznych, testom zderzeniowym czy jazdom próbnym mogą poddawać, wielokrotnie i nieporównywalnie taniej, ich komputerowe modele w środowisku wirtualnym.
Kolejną korzyścią wynikającą z korzystania z cyfrowych bliźniaków jest możliwość ich rozwoju i symulacji, nawet kiedy nie ma bezpośredniego kontaktu z oryginałem. Dzięki temu zmiany mogą być planowane i testowane zdalnie.
Digital Twins pozwalają zatem ograniczyć przestoje do absolutnego minimum. Jeżeli przykładowo częścią danej linii produkcyjnej jest komponent niezbędny, lecz działający nieefektywnie, przez który w każdym cyklu produkcyjnym tracone są duże ilości energii, poprawki niezbędne do zoptymalizowania jego pracy korzystniej jest przeprowadzać na wirtualnym modelu, zamiast paraliżować całą produkcję przez jego wyłączenie do testów. Przykłady zastosowań cyfrowych bliźniaków w przemyśle można mnożyć (patrz ramka).
Przemysł 4.0 – technologie przyszłościKompleksowe wprowadzenie do tematyki Przemysłu 4.0 Co "Przemysł 4.0" oznacza dla producentów maszyn? Czym jest Przemysł 4.0? Industry 4.0 – raporty i opracowania |