PRZEMYSŁOWA ELEKTRONIKA NOSZONA

Kolejny przykład to rękawice z wbudowanymi czujnikami chemicznymi, zmieniające kolor w kontakcie z toksyczną substancją, czy opaska na rękę, która na przykład dźwiękowo sygnalizuje zbliżenie się do maszyny, która się zepsuła lub wkroczenie do strefy niebezpiecznej, na przykład podejście zbyt blisko niebezpiecznego urządzenia albo znalezienie się na trasie przejazdu wózka widłowego.

Oprócz tego elektronika noszona może być, podobnie jak ta konsumencka, wykorzystywana do monitorowania parametrów życiowych pracowników. Zapobiega to wypadkom w miejscu pracy w razie na przykład omdlenia i pozwala wykryć pogorszenie się warunków na nim panujących, na przykład zmniejszenie dopływu powietrza lub wzrost stężenia gazów utrudniających oddychanie.

Przemysłowa elektronika noszona znacznie różni się od produktów konsumenckich, mając więcej wspólnego z tymi używanymi przez wojsko. Poza tym, że z oczywistych powodów powinna być odporniejsza na różne trudne warunki środowiskowe, nie może rozpraszać osoby, która z niej korzysta, nie może hamować jej ruchów ani zasłaniać widoku. Informacje przekazywane za pośrednictwem przemysłowej elektroniki noszonej powinny być również w miarę zwięzłe oraz przydatne, tak aby nie absorbować zbytnio pracownika i muszą być na bieżąco aktualizowane.

Urszula Bizoń-Żaba


 COPA-DATA Polska

  • Czy wdrażanie nowoczesnych rozwiązań IT oraz informatycznych i zmiany procesów produkcyjnych są dzisiaj dla wszystkich wymogiem, aby być na rynku konkurencyjnym, czy raczej dotyczy to tylko największych firm produkcyjnych?

O wykorzystaniu technologii IT w przemyśle mówi się już od kilku lat. Temat wciąż jest gorący i cały czas pojawiają się inspiracje, jak tanio i szybko wdrożyć te rozwiązania, aby cieszyć się licznymi korzyściami. Śledząc realizacje w kolejnych zakładach produkcyjnych zarówno małych, jak i dużych, widzimy wyraźnie, że zdecydowana większość z nich zawiera elementy Przemysłu 4.0, co potwierdza, że nie jest to już tylko trend, ale powszechna praktyka, która z pewnością za parę lat przekształci się w konieczność, gdyż tylko zastosowanie nowoczesnych rozwiązań opartych na modelu Smart Factory pozwala na uzyskanie elastycznej produkcji, niskiego kosztu wytworzenia produktu o wysokiej jakości, co pozwala być konkurencyjnym w dobie ostrej rywalizacji o klienta. Ponadto nowoczesne fabryki są bardziej ekologiczne, gdyż optymalizują procesy produkcji oraz efektywnie zarządzają energią. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zastosowanie nowoczesnych rozwiązań IT/OT, takich jak zenon Software Platform, pomaga zabezpieczyć dane i skutecznie uchronić się przed wyciekiem informacji bądź atakiem hakerskim.

  • Co jest główną przeszkodą we wdrażaniu zintegrowanych rozwiązań z zakresu automatyki oraz IT?

Nasi klienci jako główną przeszkodę we wdrażaniu zintegrowanych rozwiązań Przemysłu 4.0 wskazują duży koszt, który wynika przede wszystkim z konieczności wymiany przestarzałego sprzętu, w tym linii produkcyjnych. Znajdujący się w zakładach złożony, kompletny park maszynowy jest bardzo kosztowny i rzadko się go wymienia. Jednak w wyniku wprowadzania zmian związanych z cyfryzacją, firma może być zmuszona do stopniowego wycofywania starego sprzętu i nabywania nowych maszyn zgodnych z technologią inteligentnej fabryki. Nie jest to problem, który nie może być rozwiązany. Dzięki zastosowaniu oprogramowania takiego jak oferowany przez nas zenon proces wymiany infrastruktury można opóźnić, a kosztowną inwestycję zaplanować i rozłożyć w czasie.

Jest to możliwe dzięki różnorodnym protokołom i driverom, ponieważ dzięki nim zenon jest w stanie skomunikować wszystkie maszyny ze sobą, pobierać dane w czasie rzeczywistym, a następnie na ich podstawie przygotować przydatne biznesowo raporty oceniające stan produkcji i na koniec udostępnić wszystko w chmurze.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również