CYFROWE BLIŹNIAKI

Kolejnym komponentem zdigitalizowanego oraz skomunikowanego środowiska, które stanowić powinna smart fabryka, są cyfrowe bliźniaki (Digital Twin). Koncepcja ta jest znana już od około dwudziestu lat, jednak dopiero w ostatnich latach dostępne stały się rozwiązania technologiczne umożliwiające jej urzeczywistnienie.

Cyfrowy bliźniak stanowi wirtualną replikę rzeczywistego, fizycznego obiektu, produktu albo innego zasobu zakładu. Z założenia powinna być ona aktualizowana w czasie rzeczywistym, a przynajmniej tak regularnie, jak to tylko możliwe, żeby jak najdokładniej odzwierciedlała swój pierwowzór w świecie rzeczywistym.

Cyfrowe bliźniaki w fabryce Siemensa

Zakładem, który cieszy się statusem fabryki cyfrowej, jest zakład Siemensa w niemieckim Amberg. Jednym z innowacyjnych rozwiązań tam wykorzystywanych są cyfrowe bliźniaki. Znajdują one zastosowanie m.in. na etapie przestrajania linii produkcyjnych.

Tradycyjnie jest to bardzo pracochłonny i czasochłonny proces, który wymaga od pracowników ręcznego wprowadzania zmian w maszynach i wyposażeniu. W dobie Industry 4.0 jednak nim cokolwiek na danej linii produkcyjnej zostanie zmienione, najpierw powstaje cyfrowa wersja produktów, stanowisk linii produkcyjnej oraz samego procesu produkcyjnego. Znacząco usprawnia to i skraca czas potrzebny do stworzenia nowej konfiguracji, dzięki temu, że można wirtualnie sprawdzić, gdzie na przykład mogą wystąpić wąskie gardła, nieefektywność lub nieoczekiwane potrzeby, czy to dotyczące dodatkowych materiałów, czy środków bezpieczeństwa.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również