INTELIGENTNE CZUJNIKI – PRZYKŁADY APLIKACJI W SMART FABRYKACH

Zastosowań dla inteligentnych czujników i IIoT w zakładach produkcyjnych nie brakuje. Jednym z nich jest predykcyjne utrzymanie ruchu. Polega ono na ciągłym monitorowaniu stanu urządzenia w celu natychmiastowego wykrycia ewentualnych niepokojących objawów. Pozwala to na podjęcie interwencji, jak tylko pojawią się pierwsze oznaki zbliżającej się awarii, ale zanim do niej dojdzie.

Jest to moment optymalny. Oznacza to, że działania nie są przeprowadzane na zapas, jak w metodzie prewencyjnej, ani już po fakcie, jak w metodzie reakcyjnej, więc szkodom można zapobiec. Dzięki temu predykcyjne utrzymanie ruchu ma wiele zalet w porównaniu z innymi strategiami utrzymania ruchu.

Ponieważ praca urządzeń jest monitorowana bez konieczności ich wyłączania, zapobiega się niespodziewanym przestojom będącym wadą podejścia reakcyjnego i planowanym przerwom. Te drugie występują w czasie okresowych przeglądów prewencyjnych. Trudność sprawia dobór ich optymalnych odstępów – jeśli będą zbyt częste, mogą przynieść więcej strat niż oszczędności z powodu kosztownych przerw w produkcji i zaangażowania personelu. Zbyt rzadkie natomiast mijają się z celem, jeśli między przeglądami stan maszyn pogorszy się w takim stopniu, że się zepsują.

Predykcja wydłuża żywotność urządzeń. Dodatkową korzyścią płynącą z ciągłego monitorowania pracy maszyn w razie archiwizowania pozyskanych w ten sposób danych jest możliwość tworzenia obszernej bazy wiedzy na ich temat. Informacje te mogą się przydać w przyszłości w odniesieniu do nich albo innych podobnych.

Marek Falkowski


 Elmark Automatyka

  • Czy koncepcje Przemysłu 4.0 są rzeczywistością, czy raczej ciągle mówi się o nich w czasie przyszłym?

Choć dla niektórych pojęcie Przemysł 4.0 może być tylko marketingowym sloganem, to niezaprzeczalnym faktem jest to, że nasze otoczenie się zmienia. Na początku była era mechanizacji, potem elektryfikacji, era automatyzacji produkcji zyskała określenie Przemysłu 3.0. Obecnie modne hasło czwartej rewolucji przemysłowej określa czasy, w których głównym motorem zmian jest wiedza, sprawdzona informacja, którą uzyskujemy z rzetelnych danych zapewnionych przez zautomatyzowane i zrobotyzowane systemy.

Większość przedsiębiorstw produkcyjnych nie jest jednak dzisiaj gotowa, aby przystąpić do realizacji założeń Przemysłu 4.0 – nie mają bowiem dostępu do sprawdzonych danych, które mają być podstawą kluczowych informacji wykorzystanych do efektywnego zarządzania produkcją. Wiele firm, w których poziom automatyzacji i robotyzacji jest dość zaawansowany, boryka się z problemem dostępności do danych – często wdrożone systemy i rozwiązania nie są ze sobą zintegrowane.

  • Jak zatem definiujecie Przemysł 4.0? Jakie są jego elementy i co zapewniają?

Zdefiniowaliśmy sobie, że Przemysł 4.0 to określenie etapu dziejowego, w którym obecnie się znajdujemy. Transformacja cyfrowa i IIoT to z kolei mechanizmy, procesy, które pozwalają nam realizować założenia tej epoki, czyli wykorzystywania informacji z danych udostępnianych przez maszyny i systemy produkcyjne. Cyfryzacja biznesu to próba wyeliminowania papieru, przeniesienie danych do formy cyfrowej – tak by były one dostępne w czasie rzeczywistym oraz w ujednolicony sposób. Z kolei rozwój technologii IIoT umożliwia szybki i tani dostęp do danych. Za ideą IIoT kryje się możliwość pozyskania informacji, jakich potrzebuje indywidualny użytkownik w organizacji w dowolnym momencie. Najlepszym przykładem z życia codziennego może być nasz smartfon – wszystko, czego potrzebujemy, mamy przy sobie i jest to ciągle dostępne – możemy zadzwonić, zapłacić rachunki, sprawdzić pocztę. IIoT daje nam możliwość realizacji tej samej koncepcji – tyle że w wydaniu przemysłowym. W Przemyśle 3.0 decyzje są podejmowane na podstawie raportów, zestawień, informacji które bazują na przeszłości – obecnie mamy możliwość uzyskania informacji, jakich potrzebujemy, w dowolnym miejscu i czasie.

W Elmark Automatyka na co dzień mamy styczność z najnowocześniejszymi technologiami z obszaru automatyki przemysłowej i robotyki, testujemy je i sprawdzamy ich przydatność w praktyce. Znamy realia polskiego przemysłu, na rynku automatyki działamy od ponad 30 lat. Nie tylko pomagamy na etapie projektu i wyboru rozwiązania, ale także na etapie uruchomienia i wdrożenia. Postępu technologicznego nie da się zatrzymać, rewolucja przemysłowa trwa. Jedyną szansą na rozwój biznesu jest adaptacja i optymalne wykorzystanie dostępnych nowych technologii w celu usprawnienia kluczowych procesów operacyjnych.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe