Arkadiusz Rodak
ASTOR
- Jakie są elementy i kluczowe obszary cyfrowych fabryk? Jak w praktyce rozumiecie Państwo hasło "Przemysł 4.0" – jako realną technologię, koncepcję czy może raczej zbiór technologii zapewniający efekty synergii dla firm przemysłowych? Jak bardzo jest to odmienne od "klasycznej" automatyzacji i informatyzacji przedsiębiorstw?
Jakie są elementy i kluczowe obszary cyfrowych fabryk? Jak w praktyce rozumiecie Państwo hasło "Przemysł 4.0" – jako realną technologię, koncepcję czy może raczej zbiór technologii zapewniający efekty synergii dla firm przemysłowych? Jak bardzo jest to odmienne od "klasycznej" automatyzacji i informatyzacji przedsiębiorstw?
Obecnie wiele firm produkcyjnych stoi przed podjęciem decyzji, w jaki sposób unowocześniać swoją produkcję. Czy inwestować w nowe technologie i jakie technologie wybrać? Jak je wdrożyć? Pomocne będzie sześć zasad, które de facto są kompletnym zestawem technologii dla cyfrowej fabryki – Fabryki 4.0.
1. Interoperacyjność – polega na takiej organizacji przepływu informacji w firmie, aby właściwe osoby zawsze otrzymywały właściwe informacje w odpowiednim czasie. Realizacja związana jest z integracją systemów informatycznych produkcyjnych i biznesowych oraz automatyzacją procesów w firmie.
2. Druga zasada związana jest z wykorzystaniem wirtualizacji i symulacji w taki sposób, aby odzwierciedlić zachowanie rzeczywistych maszyn, linii produkcyjnych i produktów w przestrzeni cyfrowej. Przykładowo firma GE wykorzystuje wirtualizacje i symulacje do tworzenia cyfrowego bliźniaka produkowanych turbin dla elektrowni wiatrowych a firma AVEVA dostarcza rozwiązania prowadzenia szkoleń w pełni zwirtualizowanej fabryce przed wpuszczeniem pracowników do obiektu.
3. Decentralizacja polega na odejściu od budowy sekwencyjnych linii produkcyjnych i zastąpieniu ich uniwersalnymi gniazdami produkcyjnymi. Pozwala to na eliminację wąskich gardeł produkcyjnych, minimalizację ryzyka wystąpienia długotrwałych przestojów i znaczące zwiększenie elastyczności produkcji.
4. Zdolności zarządcze w czasie rzeczywistym to zasada dotycząca konieczności automatycznego zbierania danych z maszyn i linii. Tylko dane dostępne automatycznie ze sterowników PLC lub wprost z czujników dają możliwość zwizualizowania wiarygodnych informacji w czasie rzeczywistym, które pozwolą na podejmowanie dacyzji tu i teraz, a nie na koniec zlecenia, koniec zmiany lub następnego dnia.
5. Orientacja na usługi to kolejna zasada Przemysłu 4.0 polegająca na zmianie modelu biznesowego lub reorganizacji łańcucha wartości tak aby dostarczane produkty doposażyć w dodatkowe wartościowe dla klientów usługi lub dostawę produktu zamienić na usługę przewiezienia danej liczby pasażerów na danym odcinku w czasie trwania kontraktu. W nurt ten wpisują się także wszelkiego rodzaju subskrypcje oprogramowania przemysłowego.
6. Modułowość – polega na takiej budowie nowych linii produkcyjnych, aby poszczególne stanowiska można było łączyć z modułów i w razie potrzeby elastycznie zmieniać layout lub zastosowanie danego stanowiska. Przykładowo firma Nestlé przedstawiła ideę mleczarni składającej się z gotowych modułów dokładanych w miarę zapotrzebowania na zwiększenie mocy produkcyjnych lub łatwo przenaszalnych w pobliże surowca. Zastosowanie robotów przemysłowych pozwala na realizację wdrożenia technologii zgodnie z tą zasada.
|