Jak zapobiec interferencjom między czytnikami?

Znakowanie, dzięki któremu można prawidłowo i szybko zidentyfikować produkty i wyposażenie przedsiębiorstwa, jest konieczne, aby można było sprawnie zarządzać ich obiegiem, przebiegiem produkcji, stanem magazynów, sprzedażą. Dotyczy to nie tylko przemysłu, ale i innych dziedzin takich jak m.in. medycyna, nauka, handel. Oznaczenia nanosi się różnymi sposobami - są na przykład nadrukowywane, żłobione, wypalane laserem. Metodom tym poświęcamy drugą część artykułu, natomiast w pierwszej przedstawiamy od lat zyskującą na popularności technikę RFID (Radio Frequency Identification).

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Jak zapobiec interferencjom między czytnikami?

W czytnikach LF i HF wykorzystuje się sprzężenie indukcyjne, zatem aby zapobiec ich wzajemnemu zakłócaniu się, wystarczy zapewnić odpowiednią odległość pomiędzy tymi urządzeniami pracującymi w swoim sąsiedztwie. W przypadku czytników UHF zazwyczaj potrzebne są dodatkowe rozwiązania.

Jak wspomniano wcześniej, w EPC Gen 2 przewidziano trzy tryby pracy czytników: pojedynczy, wieloczytnikowy i gęstoczytnikowy. W pierwszym przypadku na danym terenie działa tylko jeden czytnik. Brak innych sprawia, że może on pracować na dowolnym kanale częstotliwości, jednak nie oznacza to, że problem interferencji takiego urządzenia nie dotyczy.

Trzeba się bowiem liczyć z odbiciami sygnałów. Jednym ze sposobów zmniejszania wpływu takich zakłóceń jest regulacja mocy sygnału. Pomaga też ekranowanie oraz zmiana czytnika na taki z anteną o mniejszym zysku.

Jeżeli liczba pracujących równocześnie czytników jest mniejsza niż liczba dostępnych kanałów częstotliwości, mamy do czynienia z trybem wieloczytnikowym. Aby zapobiec ich wzajemnemu zakłócaniu się, można na przykład przydzielić każdemu z nich inną częstotliwość.

Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę w trzecim przypadku, w trybie gęstolicznikowym, bowiem liczba czytników jest większa niż liczba dostępnych kanałów częstotliwości. Wówczas działanie tych urządzeń trzeba skoordynować w taki sposób, żeby nigdy jednocześnie w danym paśmie nie nadawały dwa czytniki.

W tym celu korzysta się na przykład z techniki przełączania częstotliwości (frequency hopping), w której zmiana częstotliwości następuje w określonych odstępach czasu lub po sprawdzeniu przez czytnik, czy inne urządzenie już w tym kanale nie nadaje.

Spis treści
Powiązane treści
Rynek znakowarek laserowych - prawie 5 mld dolarów w 2027 roku
Rośnie popularność bezprzewodowych czytników RFID
Przemysłowe czytniki RFID
Silniejsi razem
Technologia RFID - pionier dla Przemysłu 4.0
RFID jako element wsparcia dla kontroli i bezpieczeństwa procesów przemysłowych
RFID i znakowanie. Część 2 - Przegląd technik znakowania
RFID w służbie bezpieczeństwa
Wykorzystanie RFID w przemyśle zapewnia wymierne korzyści
Optymalizacja procesu produkcji. Zastosowanie technologii RFID
System RFID firmy Turck zapewnia prawidłowe pozycjonowanie wózka w strefie zapylenia zakładu produkcji węglika wapnia
Procesor RFID i Master IO-Link w jednym
Znakowanie, etykietowanie i RFID w przemyśle
RFID w przemyśle
Najnowocześniejsze w Europie centrum dystrybucji odzieży. System RFID firmy Balluff wspomaga dystrybucję odzieży w firmie Hugo Boss
Standaryzacja UHF RFID
RFID drugiej generacji
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Przemysł 4.0
Sztuczna inteligencja i cyfrowy przemysł
Artykuły
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Roboty
Produkcja spożywcza, farmaceutyczna i medyczna - nowe technologie i wysoka czystość
Komunikacja
Szkolenia w przemyśle
Silniki i napędy
Kompendium serwonapędów i Motion Control
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Raporty
Przemysłowe sieci komunikacyjne
Temat miesiąca
Szkolenia w przemyśle
Prezentacje firmowe
Elastyczna transmisja poprzez Bluetooth Mesh

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów