Jak zapobiec interferencjom między czytnikami?

W czytnikach LF i HF wykorzystuje się sprzężenie indukcyjne, zatem aby zapobiec ich wzajemnemu zakłócaniu się, wystarczy zapewnić odpowiednią odległość pomiędzy tymi urządzeniami pracującymi w swoim sąsiedztwie. W przypadku czytników UHF zazwyczaj potrzebne są dodatkowe rozwiązania.

Jak wspomniano wcześniej, w EPC Gen 2 przewidziano trzy tryby pracy czytników: pojedynczy, wieloczytnikowy i gęstoczytnikowy. W pierwszym przypadku na danym terenie działa tylko jeden czytnik. Brak innych sprawia, że może on pracować na dowolnym kanale częstotliwości, jednak nie oznacza to, że problem interferencji takiego urządzenia nie dotyczy.

Trzeba się bowiem liczyć z odbiciami sygnałów. Jednym ze sposobów zmniejszania wpływu takich zakłóceń jest regulacja mocy sygnału. Pomaga też ekranowanie oraz zmiana czytnika na taki z anteną o mniejszym zysku.

Jeżeli liczba pracujących równocześnie czytników jest mniejsza niż liczba dostępnych kanałów częstotliwości, mamy do czynienia z trybem wieloczytnikowym. Aby zapobiec ich wzajemnemu zakłócaniu się, można na przykład przydzielić każdemu z nich inną częstotliwość.

Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę w trzecim przypadku, w trybie gęstolicznikowym, bowiem liczba czytników jest większa niż liczba dostępnych kanałów częstotliwości. Wówczas działanie tych urządzeń trzeba skoordynować w taki sposób, żeby nigdy jednocześnie w danym paśmie nie nadawały dwa czytniki.

W tym celu korzysta się na przykład z techniki przełączania częstotliwości (frequency hopping), w której zmiana częstotliwości następuje w określonych odstępach czasu lub po sprawdzeniu przez czytnik, czy inne urządzenie już w tym kanale nie nadaje.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe