Co wyróżnia znaczniki aktywne?
Trzecim typem są znaczniki aktywne, których bateria w całości pokrywa zapotrzebowanie na energię. Mogą one pracować w trybie rozgłoszeniowym. Nadają wówczas określony przekaz okresowo albo, żeby wydłużyć czas pracy na bateriach, na żądanie, po wywołaniu z trybu uśpienia. Ponadto są w stanie komunikować się z innymi znacznikami aktywnymi. Ich zasięg sięga kilkudziesięciu metrów.
Podobnie jak tagi półpasywne wyposaża się je w czujniki i elementy dodatkowe, mają jednak przeważnie większą moc obliczeniową. W przeciwieństwie do nich mogą nadawać komunikat informujący o niskim stanie naładowania baterii. Poza tym dotyczą ich wszystkie konsekwencje, które wynikają z wyposażenia znaczników półpasywnych w źródło zasilania.
Z czego wykonuje się anteny w tagach LF?
Znaczniki LF z zakresu 30÷300 kHz wykorzystują jedynie częstotliwości 125 i 134 kHz. Były jednymi z pierwszych - używano ich do znakowania zwierząt hodowlanych już w latach 80. zeszłego wieku. Dzięki temu obecnie są najbardziej rozwiniętą grupą znaczników.
Zakres ich zastosowań jest szeroki. Używa się ich m.in. w: kontroli dostępu, śledzeniu przepływu towarów, znakowaniu zwierząt i w samochodach - wbudowuje się je na przykład w kluczyki do auta. Dzięki informacjom, które zostały zapisane w tagu, są one rozpoznawane w stacyjce przez system immobilizera.
Znaczniki LF są przeważnie pasywne. Spośród wszystkich typów mają najmniejszą przepływność. Anteny w tagach tego rodzaju są wykonywane w postaci cewki miedzianej nawiniętej na ferrytowy rdzeń. Są drogie w produkcji i z ich powodu znaczniki są grubsze niż te o wyższej częstotliwości pracy. Można za to bez problemu odczytywać nawet te zamocowane na obiektach zawierających wodę, tkanki zwierzęce, metale, drewno.