Przegląd zastosowań systemów rfid
Systemy identyfikacji radiowej w przemyśle są wykorzystywane w różnych zastosowaniach. Przykład to monitorowanie przebiegu procesu produkcyjnego, na przykład zautomatyzowanego montażu, przez oznakowanie wszystkich podzespołów, a następnie śledzenie ich przemieszczania się za pomocą czytników rozmieszczonych w określonych miejscach linii montażowej.
Dane zapisane w znaczniku mogą być na kolejnych etapach produkcji aktualizowane, dzięki czemu informacja przemieszcza się wraz z produktem i nie ma potrzeby tworzenia centralnej bazy danych. Monitorowanie produkcji pozwala szybko zareagować na problemy oraz dostarcza wielu użytecznych informacji pozwalających na jej optymalizację w przyszłości.
Kolejnym przykładem jest sprawdzanie, czy zamontowane zostało właściwie narzędzie do obróbki. W takim przypadku maszynę wyposaża się w czytnik, zaś końcówki robocze znakuje się tagami RFID.
Po zmianie narzędzia, w razie założenia niewłaściwego, na przykład nieodpowiedniego do obróbki danego materiału lub uzyskania danego kształtu, uruchamia się alarm. W ten sposób można wyeliminować błędy ludzkie, które mogą skutkować stratą materiału, gorszą jakością wyrobu, a nawet wypadkami przy pracy.
Kontrola obiegu wyposażenia
Znaczniki RFID wykorzystuje się również do śledzenia przepływu narzędzi (i innego wyposażenia) w obrębie zakładu. Poprawia to efektywność pracowników, którzy nie marnują czasu na szukanie narzędzi, których w danym momencie potrzebują oraz ich bezpieczeństwo, dzięki temu, że nie dochodzi do sytuacji, w których nie mogąc znaleźć tego właściwego, korzystają z aktualnie dostępnego, nie zawsze odpowiedniego.
Usprawnia to także pracę służb utrzymania ruchu odpowiadających za nadzór nad wyposażeniem, które na przykład trzeba okresowo kalibrować lub sprawdzać stan jego zużycia. W takim przypadku w tagach, którymi je oznaczono, zapisywana jest to, kto, ile razy, kiedy ostatnio i w jaki sposób z nich korzystał.