Jak uniknąć kolizji danych podczas komunikacji z chipem RFID?
Gdy wiele znaczników jednocześnie odpowiada czytnikowi w tym samym paśmie częstotliwości, mogą się wzajemnie zakłócać. Dochodzi wtedy do kolizji danych skutkującej błędami transmisji. Aby czytnik mógł równocześnie, niezawodnie i bezbłędnie komunikować się z wieloma tagami, wdraża się różne mechanizmy zapobiegania takiej sytuacji, na przykład wykorzystując metodę TDMA, czyli wielodostępu z podziałem czasowym.
Wyróżnia się dwie techniki: nadzorowaną przez znaczniki i przez czytnik. Pierwsza jest wolniejsza - czytnik rozsyła zapytanie o numer identyfikacyjny do wszystkich znaczników, które znajdują się w jego zasięgu. Każdy z nich odpowiada na to z opóźnieniem trwającym określony, losowo wybrany czas, inny dla każdego tagu.
Ponieważ czas transmisji numeru ID jest krótki, kolizja danych występuje niezwykle rzadko pomiędzy ograniczoną liczbą znaczników. Zapytanie jest powtarzane wielokrotnie, dzięki czemu prawdopodobieństwo tego, że każdy z tagów przynajmniej raz bez problemu prześle swój numer identyfikacyjny, jest bardzo wysokie.
By jeszcze zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji w niektórych implementacjach tej metody, czytnik w kolejnych cyklach zapytań dezaktywuje już rozpoznane znaczniki. W drugiej metodzie skaner RFID kolejno odpytuje tagi o następujących po sobie numerach ID z określonej przestrzeni adresowej.
W ramce przedstawiamy metody ochrony systemów RFID przed różnego typu atakami. Ich celem może być chęć uzyskania nieautoryzowanego dostępu do informacji zapisanych w znacznikach, wprowadzenia w błąd operatorów albo użytkowników systemu przez wprowadzenie do niego fałszywych danych albo uniemożliwienie mu spełniania jego funkcji.